Amarok Kite Academy
  
Akyaka, Muğla iline bağlı Ula ilçesinin bir mahallesi. Akyaka’nın artılarından biri akşamları esen rüzgarı. Bu sayede birçok tatil beldesinde akşam sıcak havadan bunalırken burada akşamlar daha serin geçiyor. Bu rüzgarın Akyaka için en önemli artısı ise kitesurf için elverişli olması Hatta Türkiye’deki en iyi kitesurf yapılan yer desem abartmış olmam. Rüzgarın kitesurf için etkisi çok büyük olsa da, bence en önemli avantaj kitesurf için ayrılmış büyük bir sahilin olması. Bu da kitesurf öğrenecekler ve bu sporu yapanlar için çok önemli. Dar bir alanda bu sporu öğrenmek ve yapmak pek mümkün değil. Umarın bu spor burada uzun yıllar devam eder.

Akyaka’nın en meşhur yerlerinin başında Azmak geliyor. Azmak, burada yaşayan insanların serinlediği, suyun 10 derece olduğu ve üzerinde kano ve tekne gezintisi yapabildiğiniz bir yer. Azmak’a girmek yani 10 derecelik suya girmek cesaret ister. Biz cesaretimizi toplayıp girdik. Girdiğimde organlarımın donduğunu hissettim desem abartmış olmam.

Akyaka’nın tek olumsuz yanı sivrisinekleri. Eğer otelde yoksa mutlaka odanız için sineksavar almalısınız. Akşamları da çıkarken üzerinize mutlaka sineksavar sprey sıkmalısınız. Sineksavar sprey kullanmamıza rağmen sinekler ısırdı. Kullanmadığımız durumu hayal bile edemiyorum.

Kitesurf koyuna giriş kişi başı 30 TL. Size verilen fişle restaurantta 15 TL indirim alıyorsunuz. Bu durumda aslında kişi başı 15 TL ödemiş oluyorsunuz. 

Kitesurf yapılan koyda farklı okullar var. Okullarda kitesurf eğitmenleri ve dinlenme alanları mevcut. Biz en fazla hocaya sahip, bu işi ciddiye alan, çok düzgün hocaların ve sahiplerinin olduğu Amarok Kite Academy’de ders aldık. Okulda süper koordinasyon var. Ders alacaklar önce bir form dolduruyor ve dersler organize edilerek başlıyor. Siz sormadan hocanızın kim olduğu, dinlenme sonrası derse çıkacağınız vb. tüm bilgiler veriliyor. Dersten sonra dinlenebileceğiniz çok keyifli bir alanı var; minderden şezlonglar, puflar… Buraya gelen herkes kitesurf öğrenmeye ya da yapmaya geldiği için herkes aynı dilden konuşuyor ve güzel bir ortam yakalıyorsunuz.
Size tavsiyem, kitesurf öğrenirken ya da yaparken sürekli güneşe baktığınız için yüksek koruma faktörlü güneş koruyucuyu tüm vücudunuza sürmelisiniz, yoksa ıstakoza dönebilirsiniz. Rüzgar olduğu için sıcağı anlamıyor insan ama güneş çok yakıcı. Hava genelde 40 dereceydi biz ordayken.

İlk olarak kite’ı yani uçurtmayı karada kontrol etmeyi öğreniyorsunuz. Bu aşamada küçük bir uçurtmayla eğitim alıyorsunuz. Karada dersler tamamlandıktan sonra asıl uçurtmayı (bu uçurtmanın büyüklüğü ya da numarası sizin kilonuz ve rüzgarın şiddetine göre seçiliyor) denizde kullanmayı öğreniyorsunuz, son aşama da board’un üzerinde durmayı ve kaymayı öğreniyorsunuz. Bu kadar kolay ve kısa anlattığıma bakmayın, aslında uzun zaman gerektiren ve kolay olmayan bir spor. Eğer gerçekten öğrenmek istiyorsanız bu spora vakit ayırmanız gerekiyor. Akyaka’ya gelmişken 1 gün gidiyim derseniz boşa bir çaba olur.

Bizim tatilimiz çok uzun olmadığı için 2 gün ders alabildik, daha öğrenme aşamasının yarısını tamamladık diyebilirim. İtiraf ediyorum ilk başta korktum. “Acaba uçurtma beni alıp götürür mü, sürükler mi?” gibi sorular ilk başta beni gerdi. Ancak eğitmenler sayesinde bunu üzerimden attım. Çünkü ilk olarak tehlike anında ne yapmanız gerektiği öğretiliyor. Gerginliği atınca keyif almaya başlıyorsunuz. Tabi daha yolumuz var bu sadece başlangıçtı :) Şimdiden Ağustos için planları yaptık…

Kitesurf yapılan koyda okullar dışında yemek yiyebileceğiniz sadece bir restaurant var. Bu restaurantta hamburger, salata, pizza, gibi birçok seçenek var. Fiyatlar ise Akbük ortalamasının biraz üzerinde diyebilirim. Bir kişi içecek ve yemekler ortalama 45 TL ile masadan kalkıyor. Kitesurf yaparken çok enerji harcayacağınız için yemek yemeden günü geçirmek mümkün olmuyor. Yanınızda yemekten önce ve sonra atıştırmalık bir şeyler olmasını öneririm.

İnsanların Akyaka’ya en çok gelme sebepleri kitesurf. Merkezde dolaşırken, restaurantlarda genelde aynı insanlarla karşılaşmanız olası.
Konaklamamızı Akyaka merkezdeki No 22 Ridersinn’de yaptık. Burası kite yapanların tercih ettiği ve devamlı müşterisi olan bir otel. Kite yapılan koyda ve otelde aynı insanlarla bir arada olmak da sıcak bir ortam sağlıyor.
Otelin bar kısmı var. Akşamüzeri ve akşamları burada vakit geçirebilirsiniz. Hatta Akyaka'da "akşma ne yapsam?" diye düşünmenize gerek yok. Bence tek alternatif burası. Cuma akşamları canlı müzik ve bazı günlerde de DJ oluyor. Biz bayram tatilinde gittiğimiz için her akşam bir etkinlik vardı. Otelin bar kısmı herkese açık. İçkinizi içip müziğinizi dinleyebileceğiniz nezih bir ortam var. Akyaka’daki en kalabalık akşam eğlence yeri haline gelen No 22’ye mutlaka gitmelisiniz.


Otel’den kite yapılan koya sabah 10:30’da ücretsiz servis var!
Otelin sabahları güzel bir açık büfe kahvaltısı var. Ben ki açık büfe kahvaltıdan hoşlanmam çünkü açık büfe bana hep çok abartı ve karışık gelir, buradaki açık büfe daha sade ve lezzetli ürünlerle sunuluyor. İsterseniz omlet de sipariş verebilirsiniz. Bizim favorimiz otlu peynirli omlet oldu.
Otelde isterseniz akşam yemeği de yiyebilirsiniz. A la carte menüsü var ve yemekler oldukça lezzetli.
Kahvaltıyı her gün otelde almadık. Farklı yerleri keşfetme arzusu her zaman içimizde olduğu için 2 farklı kahvaltı yerine gittik. Bunlardan biri kite surf yaptığımız yere yakın olan Meşhur Akçapınar tostçusu. Burası Akyaka merkeze arabayla 10 dakika. Meşhur tostu olan, Sucuklu & kaşarlı & domatesli tostu mutlaka denemelisiniz. Bu tost yarım ekmek arasında geliyor. Biz bir de menemen söyledik ama soğanlı olduğu için ben sevmedim. Sıcakta taze sıkılmış portakal suyu da iyi gidiyor. 2 tost, 1 menemen, 1 söğüş tabağı, 2 çay, 1 bardak portakal suyu için 26 TL ödedik.
  


İkinci önerebileceğim kahvaltı mekanı biraz uzak. Buraya belki dönüş gününüzde gidebilirsiniz, biz öyle yaptık. Sakartepe Seyir Terası, Akyaka’yı tepeden görebileceğiniz eşsiz bir manzara sahip ve güzel bir köy kahvaltısı olan bir yer. Ancak yolu çok kötü, hatta yol bile diyemeyiz. Eğer arabanız yeniyse ya da arabanıza özen gösteriyorsanız gitmeyin derim. Biz yolun ne kadar kötü olduğunu bilmediğimiz için girmiş bulunduk ve sonra da bu kadar gelmişken dönmeyelim dedik. Yolun bu şekilde olduğunu bilseydik muhtemelen gitmezdik. Ama manzara ve güzel kahvaltısı bize yolu unutturdu :)

Akyaka’da öğle veya akşam yemeği için restaurant önerilerim;

İnceden Meyhane: Akyaka merkezde çok şık bir meyhane. Özellikle çay bardağında rakının servis edilmesi nostaljik bir hava yaratıyor. Yemekler lezzetli, müzikler güzel. Fiyatlar makul.

Mum’s Cook (Anne Yemekleri): Aile işletmesi olan bu sevimli yerde yemekler günlük çıkıyor yani menüler her gün farklı. 8-10 masası var. Yemekleri çok lezzetli olmakla beraber çok güler yüzlüler. Benim siparişimi unuttuklarını fark edince gelene kadar zeytinyağlı bir yemek ikram ettiler. Sivrisineklerden rahatsız olursanız sineksavar sprey hizmeti de mevcut :) Fiyatları makul.

Kordon Restaurant: Azmak’ın üzerinde harika mezeleri olan bir restaurant. Gitmeden rezervasyon yaptırırsanız Azmak manzarasında yemeğinizi yiyebilirsiniz. Her yerde olmayan değişik mezeleri var. Bunlardan favorilerim kabaklı (kabak, yoğurt ve kavrulmuş cevizle yapılan bir meze) ve patlıcanlı (köz patlıcan üzerine ermiş köy peyniri) mezeleri oldu. Giderseniz mutlaka yiyin. Fiyatlar İstanbul’dan daha ucuz.


Pangea Coffee: Sıcaktan bunalan ve tatlı isteyenler için önerebileceğim tek adres The Pop Shop. Burada sahibinin kendi yaptığı şekersiz ya da %10 şeker kullanılarak yapılan enfes dondurmalardan mutlaka yemelisiniz. Benim favorim çilekli & yoğurtlu olandı. Dondurma yemek istemeyenler için farklı tatlı seçenekleri de var.

ve diğerleri.... Selanik, La festa Pizza, Big Bite ve Rahat Meyhane tavsiyemizdir.


Akyaka’da denize girilecek yerler ve plaj önerilerim;
Biz tatilimizin çoğunu kitesurf ile geçirdiğimiz için denize girmek için sadece 1 günümüzü ayırabildik. Bu sebeple çok fazla öneri paylaşamayacağım. Ama gittiğimiz ve gördüğümüz yerlerle ilgili yorumlarımız;Akbük: İnanılmaz güzel bir denize sahip olan Akbük, Akyaka’dan 20 km olup arabayla ortalama 45 dakika sürüyor. Bir tarafı orman bir tarafı deniz olan harika manzaralı ama bol virajlı bir yol. Yolu 2 değil 1,5 araçlık yapmışlar. Akbük’e vardığınızda önce koya giriş için 20 TL ödüyorsunuz. Sonra yan yana birçok restauranttan birini seçip orada bir şezlonga yerleşebilirsiniz. Şezlonglar her yerde paralı. Şezlong istemeyenler için havlularını atabilecekleri yerler de mevcut. Bayram olması sebebiyle Akbük inanılmaz kalabalıktı. Biz tavsiye üzerine en sondaki Doğa restauranta gittik. 2 kişi için 20 TL şezlong parası ödedik. Deniz harikaydı. Akyaka’dan daha sıcak suyu var ve çok temiz. Karnımız acıkınca Doğa Restaurant’te yiyelim dedik ama hiç beklemediğimiz bir tavırla karşılaştık. Öğlen olmasına rağmen daha kahvaltı etmemiş garson salata talebimizi reddetti. 20 dakika bekledikten sonra köfteleri pişirmeye başlamadıklarını öğrenince siparişi iptal ettik. Aklımızda yemekten sonra Akyaka’ya yakın olan ve ilk gün 2 saatliğine gittiğimiz Maden İskelesi’ne gitmek vardı. Yemekleri madem iptal ettik, koşarak Akbük’ten ve oranın keşmekeşliğinden uzaklaştık.Maden İskelesi: Burası Akyaka’ya arabayla 10 dakika mesafede güzel bir yer. Koyda 3 tane tesis var. Biz tavsiye üzerine Filika Otel’e gittik. Burası ücretsiz şezlong ya da minderlerde yatabileceğiniz, yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz nezih bir yer. Denizi ise Akbük’e göre daha soğuk. Çünkü Azmak burdaki denizle birleşiyor. Yüzerken bazı yerler daha soğuk gelirse şaşırmayın. Ama biz Azmak’a girdiğimiz için buradaki suyun soğukluğunu çok önemsemedik.

Çınar Plajı: Yeterli vaktimiz olmadığı için gidemedik ancak önünden geçtik. Akyaka’ya arabayla 10 dakika mesafede ve denizi güzel bir plaj. Bayram zamanı oldukça kalabalıktı.

Akyaka: Akyaka merkezden de denize giriliyor. Biz girmedik ama kalabalık olduğu ve denizin çok da güzel olmadığını duyduk.

Tekne Turları: Merkezde birçok tekne turu firması göreceksiniz. Hemen hemen hepsi aynı yerlere gidiyor ve fiyatları aynı. Eğer tekne turunu seviyor ve vaktiniz varsa mutlaka bir gününüzü ayırmalısınız. Gittikleri koylar (Sedir adası, İncekum, Kleopatra vs) oldukça güzel ve harika denize sahip yerler.


Akyaka bizim için deniz - güneş - kum üçlemesinden çok kitesurf tatili oldu. Ama iyi ki de öyle olmuş çünkü güzel bir sporla tanıştık. Daha çok öğrenmek için tekrar gitme planları yapmaya dönüş yolunda başladık bile. Çok fazla koy gezemeyip denize girememiş olsak da biz Akyaka’da böyle bir tatil yapmaktan çok keyif aldık.

Sakartepe Seyir Terası
Azmak
Amarok Kite Academy
Pangea Coffee
Akbük
No 22 Ridersinn
Maden İskelesi-Filika Otel
Meşhur Akçapınar tostçusu
 1. sakartepe, sakartepe seyir terası, sakartepe kahvaltı
 2. akbük
 3. Akbük, akbük koyu
 4. Akbük, akbük koyu
 5. azmak nehri, azmak, azmak çayı
 6. Sakartepe Seyir Terası
 7. Maden İskelesi
 8. Maden İskelesi
 9. Kordon Restaurant, azmak yemek
 10. sakartepe kahvaltı
 11. kite, kitesurf
 12. azmak