Rembrand Plein
Schiphol havaalanından merkeze ulaşım için havaalanı içindeki treni kullanabilirsiniz. Yaklaşık 15 dakikalık bir yolculuğun ardından Amsterdam'ın göbeğindesiniz.

Konaklamamızı Amsterdam merkezdeki Inntel Hotels 'de yaptık, çok da memnun kaldık.

Red Light; Amsterdam’ın olmazsa olmazı. Küçük camlı odalarda kadınların seksi iç çamaşırlarıyla kendini gösterdiği ve parayla ilişkiye girebileceğiniz 3-4 sokakta oluşan yerdir. Ücreti kişi başı 50 Euro ama pazarlığa açık ve evet legal! Aman dikkat kızların fotoğrafını çekmek yasak!

Seks Tiyatrosu; Adamlar bu işi ticarete dökmüşler. İlginizi çektiğini düşünüyorsanız önceden ya da kapıda bilet alarak gidebilirsiniz.

Coffe Shop; En ideal shop’lar Warmoesstraat’tır. Coffe shop’lar kahve içme yeri değildir. Zevk verici maddeleri alabileceğiniz yerlerin adıdır. Meşhur kekleri, mantarları buralardan satın alabilirsiniz. Şehirde bunları almak ve kullanmak serbesttir. Keyif verici madde kullanımı ülkemizde olmasa da Amsterdam'da serbesttir. Ancak kullanım kendi insiyatifinizdedir. Bizim gibi ülkelerden gelen insanlar, kullandıklarında genelde kendisini kanalda buluyor, uyarmadı demeyin :)

Dam Meydanı; Amsterdam’ın meşhur meydanıdır. 24 saat canlı bu meydana şehrin merkez diyebiliriz. Saray da bu meydanda...
Vondelpark; Amsterdam’ın büyük ve harika parkı. Bu parkta mutlaka vakit geçirmelisiniz; yürüyüş ya da koşu yapabileceğiniz gibi piknik de yapabilirsiniz. Park içindeki su birikintilerinde ördek görürseniz şaşırmayın yaşayın.Sarphatipark; Şehrin içinde olduğunu kabullenmek zor biliyorum. Yolunuz düşerse uğrayın

Leidseplein Square; Trafiğe kapalı meydan gece hayatının en önemli merkezidir. Özellikle yerel halkın ve üniversite öğrencilerinin takıldığı mekanlar burada. Ve tabiki Apple Shop da...

I amsterdam önünde fotoğraf çekilmeden olmaz. Bu meydanın adı Museumplein.Madame Tussaud Müzesi; Dam Square’de yer alan bu müze ünlülerin, çizgi film karakterlerinin ve devlet adamlarının balmumu heykelleriyle ünlüdür. Bu heykeller o kadar gerçek ki her an canlanıp sizinle konuşacağını hissedebilirsiniz. Londra’dan sonra en büyük ikinci Madame Tussaud'tur. Bileti önceden internetten almanızda fayda var, yoksa uzun kuyrukta saatlerce bekleyebilirsiniz. İnternetten 15 Euro’ya alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.  

Anna Frank’ın Evi; Sabah 09:00’dan Akşam 10:00’a kadar açık olan bu müzeye mutlaka gitmelisiniz. Bileti mutlaka internetten almalısınız yoksa kapıda beklemekten dolayı vazgeçebilirsiniz. 2. Dünya Savaşı sırasında yazdığı günlüğüyle döneme tanıklık eden Anne Frank’ın günlüğünden alıntılar, tarihi belgeler, fotoğraflar ve film kareleri yer almaktadır. Evdeki gizli bölmeler ve odalara girişler de oldukça dikkat çekicidir. Anna’nın orijinal günlüğü ve diğer not defterleri de müzede sergilenmektedir.
Detaylı bilgi ve online bilet için tıklayın.

Heineken Experience; Vondelpark'a yakın olan Heineken markalı biranın deneyim merkezidir. İçerisinde biranın tarihi, nasıl yapıldığı, kullanılan materyalleri vb. şeyleri görebilirsiniz. Biz oldukça keyif aldık, bence mutlaka gitmelisiniz. Biletler mi? Tabiki internetten...


Van Gogh Müzesi; Van Gogh’un eserlerinin ve kendisiyle ilgili bilgilerinin yer aldığı müzedir. Aynı eserleri Paris'teki Orsay Müzesi'nde de görmüştük. Meğerse Van Gogh eserlerinden çokça üretiyormuş. Detaylı bilgi ve online bilet için tıklayın.  Rembrandt Müzesi; Rönesans döneminin ünlü sanatçılarından Rembrandt’ın 20 yıl yaşadığı ev müzeye çevrilmiş. Bilet için tıklayın.

Rijks Museum; Amsterdam’ın ünlü müzesidir. Hollanda tarihini yansıtan bir çok eseri bu müzede görebilirsiniz.

Albert Cuyp Market; Evet, burası bir bit pazarı. Heineken müzesinin hemen arkasında. Çok lezzetli ve kaliteli ürünlerle dolu. Zamanınız varsa gezilecek yerlerin başında... Adres için tıklayın.


Amsterdam'da gezilecek yerleri bitirdiyseniz ve 1 gününüz daha varsa gitmenizi önereceğim yerler;


Marken ve Volendam; Amsterdam’dan trenle ya da araba kiralayarak 45 dakka -1 saat mesafede olan Volendam kasabası ve Marken yarım adası doğal, tarihi iki balıkçı kasabasıdır. Muhteşem evleri ve az nüfusuyla bu iki kasaba sizi masal diyarındaymışsınız gibi hissettirecek. Buraya araçla gelirseniz içeri kadar girmeye uğraşmayın, kapılar sadece 30 dk'da bir 5 dakikalığına açılıyor. Volendam'da mutlaka deniz mahsulleri yemelisiniz. Peynir fabrikasına uğrayıp hem tadım yapabilir hem de peynir satın alabilirsiniz. Sabah 09:30 ile akşam 18:00 saatleri arasında açık olan fabrikanın adresi; 25 1131EP, Volendam, the NetherlandsDen Haag: Birleşmiş Milletlerin yargı organı, Uluslararası Adalet Divanı olan Lahey bu şehirde yer almaktadır. Bu şehirde 360 derece Müzesine gidilebilir (adres: Panprama Mesdag BV Zeestraat 65) ve meydanında vakit geçirebilirsiniz.


Delft; Den Haag'tan arabayla yaklaşık yarım saat sürüyor. Hollanda'nın zenginlerinin yaşadığı bu kasaba çok güzel bir yerleşim yeri. Porselenleri ile ünlü. Meydanı çok keyifli. Burada dinlenip yemek yedikten sonra Amsterdam'a dönebilirsiniz.Amsterdam hakkında bilinmesi gerekenler;
 • Dam Meydanı’na yakın bir yerde konaklayın. Tercihen Rembrandt ya da Leidseplein...
 • Şehri yürüyerek dolaşabilirsiniz. Ancak farklı noktalardaki müzelere gidecekseniz günlük otobüs bileti satın almalısınız. Otobüslerin içinden de alabileceğiniz günlük biletler 7,50 Euro.
 • Farklı cinsel tercihleri olan insanları gördüğünüzde şaşıran gözlerle bakmayın
 • Mayıs-Ekim tarihleri arasında gitmenizi öneririm.
 • Amsterdam’ı 2, en fazla 3 tam günde hakkıyla gezebilirsiniz. Eğer daha fazla vaktiniz varsa mutlaka araba kiralayıp Marken, Volenda, Denhag ve Delf’e gidin. 1 tam gün yeterli olacaktır.
 • Vaktiniz varsa trenle Brugge’e gidebilirsiniz.


 • Bisiklet kiralayın. Ama bisiklet kurallarını mutlaka öğrenmelisiniz.
 • Vondelpark’ta zaman geçirin
 • Akşam 21:00’den itibaren Redlight sokaklarında yürüyün
 • Hollanda peynirlerinden tadın
 • Çiçek pazarı'na uğrayın. Evet MFÖ'nün şarkısındaki çiçek pazarı. Ufak bir not: burdan aldığımız laleler pek verimli değil...
 • Gece hayatı için Escape Bar iyi bir alternatif.
 • Değişik bir lokanta arıyorsanız da Cafe in de Waag'ı öneririm.
 • ​Steak için, Dam Meydanı'ndaki etçiler gayet makul...