Wedding Cake Rock
Avustralya | Uzaktaki Mini Kız'ın Gözünden...
 
Ülkenin ne kadar uzak olduğunu düşününce tüylerim ürperse de, burada olmanın verdiği en baskın his özgürlük diyebilirim. Avustralya’da yaşamanın verdiği en büyük mutluluk ise, hayallerimizi gerçekleştirmiş olmamız...
1. Avusturalya'da seni en çok etkileyen şey/şeyler ne oldu?

Avustralya insanın ilk görüşte aşık olabileceği bir ülke değil kesinlikle. Beni en çok etkileyen, ilk adımımı atığım andan itibaren değişen ve gelişen duygu durumum oldu diyebilirim :) Çok uzak bir kıta olması, bir çok insanın hayallerini süslemesi, çok da fazla bilgi sahibi olmayışımız ilk zamanlarda bir masallar ülkesi aramaya itiyor insanı, fakat işin aslı bundan tamamen farklıymış. Bu kıtanın ve bu ülkenin en etkileyici tarafı, insanların kafa rahatlığı ve huzur içerisinde yaşaması, dünyanın geri kalanında yaşanan olaylardan çok fazla etkilenmemesi ve burada yaşamak isteyen herkese kucak açıyor olması..2. Yerel insanlar hayatın içinde mi? Yoksa nüfus daha çok göç eden insanlardan mı oluşuyor?

Geldiğimiz ilk üç ay neredeyse hiç yerel insanla karşılaşmadık diyebilirim :) Hatta çevremize baktığımızda bir Asya ülkesine mi geldik diye düşündüğümüz bile oldu. Sydney, çok fazla göç almış ve almaya da devam eden bir şehir, bunu en başta çok yadırgamış olsak da (göç eden iki kişi olarak bunu yadırgamamız ne kadar normal tartışılır :)) aradan geçen sekiz aydan sonra alıştık diyebilirim. Şu an çalıştığımız işler, gezdiğimiz daha yerel mekanlar sayesinde çok fazla Avustralyalıyla da tanıştık.


3. İnsanların yaklaşımları nasıl? Yardımseverler mi?

Tek kelime ile rahatlar:) Belki yaşam şartlarından belki de ülkenin güneşli havasından, çoğu insan huzurlu. Bu huzur diğer insanlarla olan ilişkilerine de yansıyor, benim şu ana kadar tanıdıklarım için bir genelleme yapmam gerekirse çok sıcakkanlı ve çok yardımseverler. Özellikle tarihin bizi kötü bir bağ sonucu yakınlaştırmasından olsa gerek, Türklere karşı ayrı bir sevgi duyduklarını hissetmek hiç de zor değil.


4. Avrupa'daki gibi Türk mahalleleri var mı? Varsa yorumların nedir?

Şu ana kadar bulunduğumuz bir tane Türk mahallesi var. Ben farklı bir ülkeye göç etmiş insanların, kendi kültürlerinden diğer insanlarla beraber yaşaması yerine, göç edilen ülkenin şartlarına uyum sağlamaları ve kendi kültürlerini içlerinde yaşatarak, ülkenin kültürünü de benimsemeleri gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden bir Türk mahallesinde yaşamak hiç aklımızdan geçmedi fakat özellikle aradığımız veya canımızın çektiklerini bulamadığımız market alışverişlerimizde veya evde yapması zor Türk yemeklerini yemek istediğimizde kesinlikle uğradığımız ilk yer Türk mahallesi :)


​​​​5. Ülkede ulaşım kolay ve ucuz mu?

Ülkenin tamamına çok hakim olmamakla birlikte, Sydney için konuşmam gerekirse ulaşım hem kolay hem de zor:) Şehir gerçekten çok büyük. Gelişmiş bir tren ağı olsa da, şehrin her noktasına kolayca ulaşım mümkün değil. Bu yüzden burada yaşayan insanların çoğu hem araba hem de benzin fiyatlarının da ucuz olmasının etkisiyle araç sahibi olmayı tercih ediyor. Tren yolculukları gidilen mesafe ve haftalık kullanım oranına göre fiyatlandırılıyor. Tek bir yere gidiş belki çok da ucuz görünmese de, haftalık sekiz kullanımdan sonra istediğiniz her yere (trenle gidilebilen diğer şehirler de dahil) ücretsiz olarak gidebilme olanağı, bence ulaşımı ucuz kılıyor.


6. Geleneksel yemekleri var mı? Varsa en sevdiğin hangisi?

Vegemite (tarif edilemeyen ekşimsi, acımsı, pekmez renginde bir sos) ve Meat Pie (Etli Milföy), ülke mutfağına ait duyduğum ve gördüğüm tek yiyecekler :) Bunun dışında ülke, dünya mutfağı cenneti diyebilirim. İstediğiniz her mutfağı deneyimleyebileceğiniz harika restaurantlar var. Biz geldiğimizden beri bu sayede pek çok mutfağı deneme şansını bulsak da ben bize çok yakın olan Yunan ve Brezilya mutfağını ve tabi ki vazgeçemediğim İtalyan mutfağını en çok sevdim diyebilirim :)​

7. Avusturalya gibi uzak bir ülkede yaşamak sana nasıl hissettiriyor?

Ülkenin ne kadar uzak olduğunu düşününce tüylerim ürperse de, burada olmanın verdiği en baskın his özgürlük diyebilirim. Avustralya’da yaşamanın verdiği en büyük mutluluk ise, hayallerimizi gerçekleştirmiş olmamız. Aslında buraya gelmekle kendi adıma iki hayalimi birden gerçekleştirdim diyebilirim. Yazı yazma ve seyahat etme tutkumu birleştirerek açtığım bloğum ve beni takip eden “arkadaşlarım” sayesinde, bu kadar uzakta olmanın verebileceği psikolojik etkileri kolayca pozitife çevirdim :) Bloğum sayesinde tanıdığım yeni insanlar, yazılarımdan cesaret alıp hayallerine biraz daha yaklaşanlar, sadece yazdıklarımdan bile moral bulan insanlar benim için bu uzak ülkede en büyük destekçilerim.

8. Avustralya'da nereleri gezdin? En çok seni etkileyen yer hangisi?

Sekiz ayımıza 3 büyük şehir, Sydney, Melbourne, Adelaide ve Wollongong, Liverpool, Newcastle gibi küçük şehirler de sığdırdık. Bir kaç gün sonra, Avustralya’nın çok da bilinmeyen başkenti Canberra’da olacağız. Her şehrin kendine ait farklı bir ruhu da olsa, sanırım beni en çok etkileyen Adelaide ve Kanguru Adası’nı gezdiğimiz Güney Avustralya turu oldu.

9. Avusturalya'nın meşhur koala ve kanguruları gerçekten her yerde mi? Bu sevimli hayvanlarla değişik bir anın oldu mu?

Koala ve kangurular benim hayal ettiğimden çok daha fazla sevimliler:) Şehir merkezinde bu tip hayvanlar yok fakat hem doğal parklarda hem de şehrin her tarafındaki hayvanat bahçelerinde özellikle kangurularla çok sık karşılaşabiliyoruz. Beni en fazla şaşırtan, kanguruların çok cana yakın olmaları ve koalaların kocaman gövdelerine aldırmadan, incecik dallara sarılıp günün 20 saatini uykuda geçirmeleri oldu :)
10. En çok ne yapmaktan keyif alıyorsun?

Sydney’de yaşamaktan keyif almak bence çok kolay. Yılın her ayında insanları heyecanlandıracak festivallerin biri bitiyor diğeri başlıyor :) Ben en fazla şehrin bu canlılığına kapılmaktan ve insanların ilgisini nasıl bu kadar yüksek tutmayı başarabildiklerini gözlemlemekten keyif alıyorum. Bunun dışında beni en fazla mutlu eden şey, bu güzellikleri, burayı görmek isteyen pek çok kişiyle hem yazarak hem de fotoğraflayarak paylaşabiliyor olmak :)


11. Ülkede neye alışmakta en çok zorlandın?

Tabi ki saat ve mevsim farkı! Sevdiklerimizin ve ailemizin yaşadığı ülkemizden ortalama 8 saat ilerdeyiz ve tamamen zıt mevsimi yaşıyoruz :) İlk geldiğimiz günlerde en çok bocaladığımız şey bu olsa da, artık tamamen alıştık diyebilirim.. Yalnız burada kış mevsiminin başladığı şu günlerde, Türkiye’de denize girenleri görmek bizi üzmüyor değil :)


12. Dil okuluna gideceklere ve göç edeceklere önerilerin neler olur?

İki grup için de tek önerim olacak. Eğer ki böyle bir hayalleri varsa, kesinlikle korkmasınlar. Kısacık insan ömründe, hiç bir şey, denememiş olmaktan daha kötü değil bence, başarısızlık bile..

13. Gezmeyi ve farklı yerleri keşfetmeyi seven biri olarak yakın zamanda farklı kıtaya gitme planlari yapıyor musunuz? Yapıyorsanız nereler?

Aklımızda burada yaşarken gezmek istediğimiz kocaman bir liste var ve yaklaşık bir ay sonra, buraya en yakın kıta olan (yaklaşık 7-8 saat uçuş mesafesinde :)), Asya ile başlayacağız. İlk gezmek istediğimiz yerler Endonezya, Malezya ve Singapur olsa da, kısa bir zaman içinde Tayland ve Filipinler planları da aklımızda :)


Melbourne gezi

1. Melbourne'de gezilmesi ve görülmesi gereken yerler nereler? Bunların içinden senin olmazsa olmazların hangileri?

Melbourne, kendi ruhu olan çok güzel bir şehir bence. Yemyeşil parkları ve insana huzur veren doğasıyla her bir noktası gezilmeyi hakediyor. Benim en sevdiklerim, daha önce bu kadar güzelini görmedim dedirten Royal Botanic Garden, kapalı pazar gezmeyi sevenler için tam bir eğlenceye dönüşecek Queen Victoria Market ve şehrin çevresinde yaptığımız Yarra Valley şarap turu oldu. Bizim bir sonraki gidişimize bıraktığımız ve giden herkesin hayran kaldığı “Great Ocean Road” ise kesinlikle gideceklere en büyük tavsiyem olur.
2. Melbourne'e hangi mevsimde gidilmeli?
     Avustralya’nın geneli için de aynı cevabı verebilirim, Ocak- Nisan ayları. Özellikle Melborune, gün içerisinde dört mevsim yaşatabilen bir şehir olduğundan, gelmeyi düşünen herkesin, tshirt, kazak, yağmurluk ve şemsiyeden oluşan karma bir bavulla gelmelerini tavsiye edebilirim.


3. İnsanlar neden Melbourne'e gelmeliler?
Melbourne’u ziyaret etmek için çok fazla sebep var, bunlardan ilki bence Avustralya’nın Avrupai yüzü olması. Şehir insanlara hem Avustralya sıcaklığını yaşatırken hem de Avrupa şehirlerindeki tarihi dokuyu hissettiriyor. İkincisi ise göz alıcı yeşili. Yeşilin huzur verdiği biriyseniz burada çok mutlu olacağınıza eminim. Sonuncusu da tabi ki sıcakkanlı insanları. Sürekli kendilerini Sydney’le bir yarış halinde hisseden Melbournelüler bence sıcakkanlılık konusunda Sydney’den bir adım öndeler :)


4. Melbourne'den "bunu yapmadan ya da görmeden dönmeyin" diyeceğin yer/şey var mi?

Melbourne’e gelecekleri tarihleri “Açık Tenis Turnuvası’na” denk getirirlerse, muhteşem bir deneyim yaşayacaklarını düşünüyorum :) Bizim 2017 için en heyecan duyduğumuz planımız bu diyebilirim :)

​​5. Önerebileceğin restaurant ya da kafe var mi?

Şehrin bazı kısımlarında çok net olarak hissedilen Yunan etkisini muhteşem bir yemekle daha da derinden yaşamak isteyenler için Bahari, Türk yemeklerini özleyip, burada nasıl güzel bir şekilde sergilendiğine tanıklık etmek isteyenler için Lezzet Turkish Restaurant ve tabi ki Avustralya’dan benim de favori kahvem olan Flat White içmeden dönmek istemeyenler için Market Lane Coffee’yi önerebilirim.


6. Tatile gelecek olanlar Melbourne'de nerede kalmalılar?

Melbourne’de şehir merkezinde kalmalarını tavsiye ederim. Şehrin ruhunu oluşturanlardan biri olan tramvay, şehrin merkezinde ve turistik bir çok yere yürüme mesafesini içeren bir alanda ücretsiz, bu sayede şehri kolayca gezebilirler.


7. Gezilecek müze ve galeri var mi?

Şehirde müze gezmeyi sevmeyenleri bile imrendirecek büyüklükte ve güzellikte bir baş yapıt var: Melbourne Müzesi. Carlton Gardens’ın içerisinde tüm heybeti ile duran bu müzenin kesinlikle görülmesini tavsiye ederim. Bunun dışında şehir tam bir müze ve galeriler cenneti. Etnik, bilim, spor ve askeri temalı müzelerden, sanat galerilerine, taşımacılıkla ilgili olanlardan, “göç” temasını işleyenlere kadar, ilgi alanınıza göre seçebileceğiniz onlarca güzel müze ve galeri şehrin dört bir yanına dağılmış durumdalar.
Remarkable Rocks
Harbour Bridge
New Castle
Melbourne Yarra Nehri
Little Sahara
Melbourne Royal Botanical Garden
Wolli Creek
Melbourne Museum