Edinburgh Kalesi


Türkiye'den geliyorsanız direk uçuşla Edinburgh'e gelebilirsiniz. İngiltere'den geliyorsanız, otobüs ya da uçağı tercih edebilirsiniz. İngiltere'de şehirlerarası seyahat ederken otobüsler için bir kural var; 3-4 saat seyahat edip yarım saat mola vermek zorunda. Bu da otobüs yolculuklarını oldukça uzatıyor. Şehir içinde bir ulaşım aracı kullanmanıza gerek yok. Tüm şehri yürüyerek gezebilirsiniz.

Kuzeyde kalması sebebiyle Edinburgh soğuk bir şehir, gitmeden önce hava durumunu kontrol etmenizde fayda var. Mevsim ne olursa olsun, yağmurluk, şemsiye ve spor ayakkabı (kışsa mutlaka su geçirmeyeni tercih etmelisiniz) almanızı öneririm. Güneş çıktığında aldanmayın, ardından hemen sağanak yağmurla karşılaşabilirsiniz.


İskoçya, Birleşik Krallıktaki 3 ülkeden biridir. İç işlerinde bağımsız, dış işlerinde İngiltere'ye bağlıdır.

Edinburgh'a turla geldiğim için, tur şehre trenle 45 dakika mesafede bir otel ayarlamış.  Merkezde yani eski şehirde birçok konaklama alternatifi bulunmaktadır. Her yere yürüyerek gidilebildiği için merkezde konaklamanızı tavsiye ederim.
Şehre ilk vardığımızda "Eski Şehir Merkezi'ne" geldik ve burası sanki filmlerden fırlamış gibi, Ortaçağ'dan kalma yapılar ve bu yapılarla uyumlu diğer binalar sizi büyüleyebilir.  Diğer Avrupa şehirlerine kıyasla daha farklı bir havası var bu şehrin.

Gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Old Town: 
Edinburgh Şatosu; Şehre geldiğinizde ilk gözünüze çarpacak olan yerlerden biri olan bu şato 11.yüzyılda şehrin tepesinde sönmüş bir volkanın üzerine konumlanmıştır.


Royal Mile; Kraliyet yolu olarak adlandırılan bu caddede yürürken, kendinizi tarihte yürüyormuş gibi zannedersiniz. Burası Eski Şehrin ta kendisidir. Görülmesi gereken yerleri sırayla göreceksiniz. Bu caddede The Scottish Parliment, St Giles Cathedral ve St Mary's Cathedral karşınıza çıkacak. 

Edinburgh Kalesi; Tüm şehri tepeden harika bir manzarayla görebileceğiniz ihtişamlı bir kaledir. Giriş ücreti 16 pound'tur. Şehrin simgelerinden biri olan bu kaleye girmezseniz de önünde mutlaka fotoğraf çektirmelisiniz. Kalede bulunun toptan her gün saat 13:00'te top atışı yapılıyor. İçerisinde savaş hapishanesi ve savaş müzeleri yer almaktadır.

Whisky Experience Center; Eğer bir viski severseniz ya da viskiye merakınız varsa viski deneyim merkezindeki turlardan birine mutlaka katılmalısınız. Farklı tur paketleri olan bu deneyim merkezinde istediğiniz turu seçerek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.
Old Town sokaklarında kaybolun. İnanılmaz güzel binalar ve kafelerle karşılacaksınız. 

New Town:

Scott Monument;
 İskoçyalı yazar Sir Walter Scott için 19.yy'da yapılan bu anıt, bir yazar için yapılan en büyük anıttır.


Princess Street; Yeni bölgenin alışveriş merkezidir.


Diğer gezilecek gezilecek yerler:
Arthur's Seat; Edinburgh'a tepeden gören bir yer. Gitmek için Holyrood Park civarına gelip patika yoldan bayağ bir yürümeniz gerekiyor. O civara geldiğinizde yürüyen çok fazla insan göreceğiniz için hemen bulabilirsiniz. Çok yorucu ve zaman alan bir yer olduğu için, zamanı ve enerjisi olanlara mutlaka tavsiye ederim.Calton Hill; Şehre tepeden bakmak için diğer bir güzel yer olan Calton Hill'de görülmesi gereken anıtlar yer almaktadır. Bu anıtlar, National Monument, gözlem evi olan City Observatory ve Nelson Monument'tır.Royal Botanic Garden; Binbir farklı çeşit bitkinin ve devasa ağaçların yer aldığı bir bahçedir. Bazı kısımlarına giriş ücretlidir. Ama bence dışarda ücretsiz kısımda bile dolaşmak yetiyor insana. Sincap görürseniz hiç şaşırmayın. 

Şehirde birçok müze ve galeri var. Bunların başlıcaları; National Galery, Royal Academy, National Portrait, National Gallery of Modern Art,  Our Dynamic Eart, Camera Obscura'dır.

Eğer 3 günden fazla kalacaksanız mutlaka Highland turuna katılmalısınız.

 1. Managing Director
 2. Managing Director
 3. Managing Director
 4. Managing Director
 5. Managing Director
 6. Managing Director
 7. Managing Director
 8. Managing Director
 9. Managing Director
 10. Managing Director
 11. Managing Director
 12. Managing Director
 13. Managing Director
 14. Managing Director
 15. Managing Director
 16. Managing Director
 17. Managing Director
 18. Managing Director
 19. Edinburgh

Edinburgh hakkında bilinmesi gerekenler;

 • İskoçya'nın başkenti ve ikinci büyük şehridir.

 • Sadece Edinburgh'u gezecekseniz hızlandırılmış programla 2 tam gün yeter. Biraz dinlenerek ve yaşayarak gezeyim derseniz 3 tam gün yeter. Şehrin dışındaki yerleri gezecekseniz, örneğin Highland turuna da katılacaksanız 5 gününüzü ayırmalısınız.

 • Şehrin ismi "Edinbra" olarak telafuz edilir.
​​
 • İngilizce konuşsalar da anlamakta zorluk çekebilirsiniz çünkü aksanları oldukça farklıdır.


 • Her mevsim yağış aldığı için yanınıza mutlaka şemsiye ve yağmurluk almalısınız. 

 • Viskisiyle ünlüdür, içmeden dönmeyin. Vaktiniz varsa "Whisky Experience"lara mutlaka katılın.

 • Kaşmir eldiven ya da şal satın alın. 

 • Yerel yemeği olan "haggis"'i mutlaka deneyin. Haggis, kuzu işkembesinin baharat ve sebzelerle pişirilmesidir. Yanında patates pür ile ile servis edilir.

 • Eski şehrin tamamını yürüyerek dolaşın.

 • Pub'larına mutlaka gidin.
​​
 • Old Town (Eski Şehir) ve New Town'ı (Yeni Şehir) mutlaka gezin.

DİĞER BÜYÜK BRİTANYA ŞEHİRLERİ