İPUÇLARI
Önce Moveandtravel!
Seyahat edeceğiniz yerle ilgili önceden mutlaka web sitesi ve blogları tarayın. "Oraya gidince yaparız" demek özellikle kısa süreli geziler ve görülmesi gereken çok fazla yeri olan şehirler için vakit kaybı oluyor. Restaurant, cafe vb yerlere tabi ki orada karar verebilirsiniz. Ancak taslak olarak da olsa gezinizle ilgili genel hatları çıkartmanızı tavsiye ederim.

Döviz Almayı
Unutmayın!
Geçerli Pasaport
ve Vize!
Yurt dışına çıkarken ülkeye göre değişmekle birlikte genel olarak pasaport süresinin en az 6 ay olması beklenmektedir. Peki ya gideceğiniz ülkeye ait vizeyi kontrol ettiniz mi?
Gideceğiniz ülkenin para birimini gitmeden önce öğrenip, yanınıza o para biriminden almanız kritik. Aman orada alırım sakın demeyin çünkü daha yüksekten değiştiriyorlar. Kredi kartından çekmek de bankalara boşuna komisyon ödemekten başka bir şey değil.

Sıvılar Bagaja!
Yurt Dışı Çıkış
Harç Pulu!
Doğru Zaman!
Seyahat edilmesi planlanan şehrin hangi mevsimde gidileceği de seyahatin keyifli geçmesi adına oldukça kritik.
El bagajınıza 100ml'den fazla likit (şampuan, lens solüsyonu, krem, diş macunu vb) ürün koyarsanız çöpe gider. Likit ürününüzün şişesi 200ml olup içinde azıcık olması da çöpe gitme sebebidir. Ürün kutusu en fazla 100ml olmalıdır. Tırnak makası, törpü gibi kesici maddeleri de vereceğiniz bagaja atmanızda fayda var. 


Yurt dışına seyahat ediyorsanız her bir kişi için şuanda 15TL olan "yurt dışı harç pulu" almalısınız. Yoksa beklediğiniz pasaport kuyruğundan çıkıp tekrar pul alıp, kuyruğa geri girmek zorunda kalabilirsiniz. Havaalanındaki gişelerden veya öncesinde Ziraat Bankası’na yapacağınız ödemenin dekontu ile bu işlemi yapabilirsiniz. 
Hava Durumuna
Bakın!
Doğru Ayakkabı Seçin!
   Tourist Information
Candır!
Rahat bir spor ayakkabı hangi mevsim olursa olsun (kışsa su geçirmeyen, yazsa kumaşı daha ince ve terletmeyecek bir spor ayakkabı tercih edilmelidir) yanınıza almanızı öneririm. Yazın babet/sandalet, kışın çizme/bot 1 saat yürümeden sonra sizi hayata küstürebilir; deneyimle sabit :)
Gitmeden bir gün önce hava durumu mutlaka kontrol edilerek valiz hazırlanmalıdır ki kötü bir sürprizle karşılaşmayın :)

Gider gitmez “Tourist Information” bulup aklınızdaki soruları sorun (havaalanlarında genelde oluyor. Havaalanından ulaşım nasıl olur, otelime nasıl gidebilirim, otobüs ve müze kartı fiyatları vb) Mutlaka bir şehir haritası almalısınız. Tavsiyelerini de almak faydalı oluyor. Çoğu zaman indirimli bilet satışı olur.
Müze Biletlerini
İnternetten Alın!
Benzine dikkat!
Navigasyon Şart!
Arabada navigasyonu tercih etmeniz faydalı olacaktır. Yoksa da önceden telefonunuza “Sygic” uygulamasını ve gideceğiniz yerin haritasını indirirseniz, internetiniz kapalıyken bile her yeri bulabilirsiniz. Hatta daha ileri gidip önceden gidileceği belli olan yerlerin adreslerini sık kullananlara ekleyip hiç vakit kaybetmeden ve kaybolmadan bulabilirsiniz.
Kiralık araba sözleşmesini iyi okuyun! Deposunu nasıl aldıysanız öyle teslim edin.
Gitmeyi planladığınız müzelerin biletlerini internetten alırsanız saatlerce sıra beklemeden giriş yapabilirsiniz. Çok meşhur olan müzelerde (Louvre, Anna Frank vb) internetten bilet alındığında bile bekleniyor, biletsiz gitmeyi hayal edemiyorum:)

Birkaç Şarkı
Fena Olmaz!
Carpe Diem!
Can Boğazdan
Gelir!
Fotoğraf olmazsa olmaz ancak o anın tadını çıkartmayı da ihmal etmeyin.
Sevdiğiniz birkaç CD/mp3/portable bluetooth hoparlör yanınıza almanız, araba kiraladığınız yolculuklarda keyifli olacaktır. Yıllar sonra o tatilde dinlediğiniz şarkı çalınca, tatil anılarınız canlanacak, o şehre birkaç dakikalığına olsa da dalıp gideceksiniz.

O şehre özgü yemekleri mutlaka denemelisiniz. Günde 20.000 adım atacağınız ve her zaman, her yerde bulamayacağınız için kiloyu dert etmeyin!
Sağlığa Dikkat!
Şarj!
Check In!
Fotoğraf makinesinin şarjı tamam mı? Go Pro'yu aldınız mı? Peki ya şarj uçları? Gideceğiniz ülkedeki elektrik prizlerine dikkat edin. Dönüştürücüye ihtiyacınız olabilir.
Yanınıza mutlaka devamlı kullandığınız ilaçları almayı unutmayın. Yaz-kış fark etmez, c vitamini, multivitamin, soğuk algınlığı ilacı, pastil, kas gevşetici, ağrı kesici, Bepanthen krem, yara bandı almanızda fayda var. Tabi ki seyahat edeceğiniz yerde eczane olacaktır ama yurtdışında ilaç almak bazı şehirlerde pek kolay olmuyor ve gece acil durumlarda hayat kurtarıcı olacaktır. Sık seyahat ediyorsanız ufak bir çantayı seyahat ilaç çantası yapabilir, böylelikle her seyahatten önce hazırlamaktan kurtulabilirsiniz.

Yurt dışı uçuşları için en az 2 saat önceden havalimanında bulunun. Yeteri kadar erken gidebilirseniz acil çıkışı kapabilirsiniz!
FAYDALI LİNKLER
Uçak Bileti;


Araç Kiralama;


Navigasyon;

  • Sygic
  • Google Maps

Hava Durumu;