Tower Bridge
Londra’da gezilmesi, görülmesi gereken yerler:


London Eye; Londra'nın sembolü olan ve tüm şehri tepeden görebileceğiniz, Avrupa'nın en yüksek dönme dolabıdır. Yaklaşık 45 dakika sürüyor. Biletleri önceden internetten alarak daha az sıra bekleyebilirsiniz. Biletler, London Eye'ın tam karşısında da satılıyor. Biz gittiğimizde Coca Cola 3D gözlüklerle kısa bir Big Ben tanıtımı izletiyordu, hem de ücretsiz. Çok keyifli, eğer gittiğinizde hala varsa mutlaka uğrayın derim. London Eye çıkışında hatıra olarak fotoğraf çektirebilir ve hediyelik eşya alabilirsiniz.

“Madam Tussauds”; Ünlülerin balmumu heykellerinin olduğu çok keyifli bir müzedir. Amsterdam'da gittiğim için Londra'da gitmedim. Ancak daha önce gitmediyseniz Londra'daki daha büyük olduğu için mutlaka uğrayın derim. Biletleri mutlaka önceden almanızda fayda var. Londan Eye ile beraber aldığınızda indirim de oluyordu. 

Oxford Street; Sağlı sollu mağazaların olduğu bir cadde. Çok pahalı değil daha normal mağazaların olduğu bir cadde. Bunların dışında bir şey yok, ama mutlaka bu caddeyi gezmelisiniz.

Piccadilly Circus; Binaların tepesinde dev ekranların olduğu, her köşede gösterilerin olduğu, çok hareketli ve kalabalık, harika bir meydan. Londra'nın önemli meydanlarından biri olan Piccadilly'de M&M mağazasına mutlaka uğramalısınız. 
Covent Garden; Bence Londra'nın en keyifli meydanlarından biri. İsminde garden (bahçe) olduğuna aldanmayın, burada park ve bahçe yok. Müzisyenlerin olduğu, yanyana güzel restaurantların olduğu her daim canlı bir meydan. Apple mağazasına uğrayıp ücretsiz wi-fi’dan yararlanabilirsiniz.

Tower Bridge; Londra'nın simgesi ve Thames nehrinin üzerinde olan bu köprü mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Köprünün üzerinde yürümek oldukça keyifli. Her yerine bakmaktan boynunuz tutulabilir. Deniz araçları geçeceği zaman da köprü açılıyor, denk gelirseniz çok keyifli.

Buckingham Palace; İngiliz Kraliyet ailesinin Londra'da yaşadığı saraydır. Bilet alarak sarayın belli bölümlerini gezebilirsiniz. Her bölümün ücreti farklı olup toplamı 75 Pound civarında. Ben içerisini gezmedim çünkü içeride tadilat vardı. Önünde fotoğraf çekilmekle yetindim.

Saraya çok yakın Green Park var, Londra'nın güzel parklarından biridir. Green Park'a çok yakın olan “Fortnum and Mason” mağazasına mutlaka gitmelisiniz. Bu mağaza birkaç katlı ve içerisi görkemli avizelerin olduğu, kendinizi alışveriş yaparken ayrıcalıklı hissedeceğiniz harika bir yer. Meşhur İngiliz çayını nereden almalıyım derseniz, burası önerebileceğim ilk yer olur. Farklı çay çeşitlerinin olduğu bu yerde kendinizi çay reyonlarının arasında kaybedebilirsiniz. Sallama çayları bile inanılmaz lezzetli ve yoğun aromaya sahip. 
Big Ben; İngiltere denince ilk akla geleceklerden biri olan Big Ben saat kulesidir. Karşısından güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz


Houses of Parliament; Big Ben'in hemen yanında yer alan “Parlamento Binası” da görülmesi gereken yerler arasında. 
​​Harrods; Birleşik Krallık'taki en büyük alışveriş merkezi olan Harrods'ta hem kendi markası, hem de lüks markaların ürünleri var. Buradan da farklı İngiliz çayları alabilir, karnınız acıkırsa seçeneği bol yemek bölümünde karnınızı doyurabilirsiniz. Hediyelik eşya için de çok fazla seçeneğin bulunduğu bir AVM. Ancak söylemeden geçemeyeceğim, ürünleri bizim gibi orta gelirli bir aile için pek ucuz değil. Hydepark; Londra'da en sevdiğim yerlerin başındadır bu park. Alabildiğine büyük, yürürken sincapları ve farklı çeşitlerde çiçekleri görebileceğiniz ve en önemlisi huzur bulacağınız harika bir park. Yarım gününüzü mutlaka ayırmalısınız. Parkta yürüyebilir, göletlerde kuğuları izleyebilir ve içerisindeki güzel kafelerde dinlenip harika vakit geçirebilirsiniz.


Nothing Hill; Julia Roberts ve Hugh Grant'ın oynadığı Nothing Hill filmi burada çekilmiştir. Çok sevimli ve şık evlerin olduğu sokaklarda kaybolmanızı öneririm. Zaten pek de büyük bir yer değil. Buraya gelmişken ünlü antika pazarı olan “Portobello” ve “Road Market”i gezebilirsiniz. 

Leicester Square; Londra'nın ünlü ve turistik meydanlarından biridir. 

Rigen Street”, “Trafalgar Square”, “Lencester”, “Kensington”, “Sloane Square” de dolaşmanız gereken görülmeye değer noktalar.

İngiltere’ye gelip müze gezmemek olmaz, hele ki müzeler ücretsizse.. Ben sadece “British Museum”a gidebildim, ancak bir sonraki Londra ziyaretimde diğer müzelere de gideceğim.


Greenwich
Londra'dan metro ya da otobüsle gidebileceğiniz çok sevimli bir kasabadır. En önemli özelliği "0" boylamının buradan geçmesidir. Burada mutlaka fotoğraf çektirmelisiniz. 0 boylamını gördükten sonra bu güzel yerde görülmesi gereken diğer yerler;
National Maritime Museum; Dünyanın en büyük denizcilik müzesidir.

Royal Observatory; Greenwich gözlem evidir. Gözlemevinin tepesindeki kırmızı top, zaman topudur. Her gün saat 13:00'te düşer. 
Greenwich Park; Bu güzel parkta dinlenip güzel vakit geçirebilirsiniz.

“Queen's House” ve ”Old Royal Naval College”da vaktiniz olursa ücretsiz ziyaret edebileceğiniz seçenekler arasında yer almaktadır. 

 

Covent Garden
 1. Managing Director
 2. Managing Director
 3. Managing Director
 4. Managing Director
 5. Managing Director
 6. Managing Director
 7. Managing Director
 8. Managing Director
 9. Managing Director
 10. Managing Director
 11. Managing Director
 12. Managing Director
 13. Managing Director
 14. Managing Director
 15. Managing Director
 16. Managing Director
 17. Managing Director
 18. Managing Director
DİĞER BÜYÜK BRİTANYA ŞEHİRLERİ