Malaga
İstanbul'da İtalyanca kursuna gidiyordum. 2008 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra pratik yapmak ve İtalyancamı geliştirmek için Temmuz ayında İtalya'da Floransa'ya gitmeye karar verdim. Sonrasında 1 hafta da Malaga'da staj yapan dostum Gülçin'in yanına gidecektim. Floransa'daki dil okulu ve kaldığım aileden memnun kalmamam, sanırım “homesick” olmam da Malaga'ya erkenden gitmeme sebep oldu, kötü de olmadı:)
Floransa'yı burada anlatmadan geçtim ancak onun yazısını ayrıca yazacağım...

Malaga gittiğim ay sebebiyle (Temmuz sonu) inanılmaz sıcaktı, hava genelde 40 derece civarlarıydı. Gündüz dolaşırken ya da evde pencere açtığınızda yüzünüze biri fön makinası tutuyormuş gibi hissediliyor desem hiç abartmış olmam. Klima yoksa gece uyurken de zorlanmanız olası. 

Malaga lokasyon olarak hem güney sahillerini gezmek, hem de Granada ve Sevilla gibi İspanya'nın güzel şehirlerini gezmek için harika bir seyahat seçeneğidir. Hatta 10 günlük bir tatiliniz varsa Valencia'dan başlayıp gezmek de farklı ve güzel bir seçenek olabilir. 

Akşam yemekleri İspanya'nın tüm şehirlerinde olduğu gibi burada da saat olarak bizim alışkın olduğumuzdan farklı. Bu çok önemli bir detay. Akşam 19:00'da yemeğe çıkarsanız açık restaurant bulamazsınız. Akşam yemeği için 21:00'de çıkmanızı öneririm çünkü restaurantlar bu saatte açılıyor. Öğlenleri de "siesta" adını verdikleri bir dinlenmeleri var, bu saatte de açık yer pek bulamazsınız. Genelde 12:00-14:00 arası olmakla beraber yarım saat oynayabilir. Rahat insanlar vesselam İspanyollar anlayacağınız :)

Malaga İspanya'nın güney sahilinde olması ve yaz mevsiminde gitmiş olmam sebebiyle hava akşam 22:00'de bile tam kararmıyordu.

Arkadaşım Malaga'ya Erasmus programı ile gidip sonrasında da staj yapmaya başladığı için uzun zamandır orada yaşaması benim için süper bir avantaj oldu. Turistik yerlerden çok lokal yerlerde gezdik ve yemek yedik. 

Malaga İspanya'nın Endülüs bölgesinde yer almaktadır, Sevilla'dan sonra Endülüs'ün en büyük şehridir. Eski yapılarda Arap'ların etkisi görülmektedir. Pablo Picasso Malaga'da doğmuştur, şehirde Picasso müzesi görülmeye değer yerler arasında yer almaktadır. 

Trafiğe kapalı mağazaların, restaurantların ve barların olduğu, zemini mermer olan harika bir caddesi var; Marques De Larios. Bu caddede mutlaka gezmeli ve yemek yemelisiniz.
İspanya mutfağının olmazsa olmaz tapas ve paellası Malaga'ya gelmişken mutlaka tadılmalıdır. Yanında da tabiki İspanya'nın meşhur Sangria içeceğini içmelisiniz. 


El Pimpi şehrin meşhur restaurantıdır, burada mutlaka İspanyol lezzetleri denenmelidir. Bir diğer ünlü restaurant ise El Chinitas. Bu restaurant Matadorların boğa güreşine çıkmadan önce uğradıkları restaurantmış.

Malagalılar çok sıcak ve yardımsever insanlardır. Tek sorun İngilizce'yi zor anlıyor ve pek konuşmuyor ya da konuşamıyor olmalarıdır. Gitmeden önce temel İspanyolca kelimeleri öğrenmekte fayda var:)

Marina'da da yemek yiyebileceğiniz restaurantlar yer almaktadır.

Kaldığım süre boyunca bir kere de "boğa güreşlerine" gittim. Çok tasvip ettiğim bir şey olmamakla beraber etkinliği merak ettiğim için gittik. Matadorların şovu, kostümleri görülmeye değer. Gülçin'in çalıştığı yerde çok samimi olduğu Malagalı Carmen, boğa güreşlerinin insanları 2'ye ayırdığını anlattı. Kimileri tutkulu bir şekilde bu gösterileri izlerken, kimileri ise protesto ediyormuş. Bizim gittiğimiz gün de şovun yapılacağı arenanın önünde insanların protestosuyla karşılaştık; yerde üzerleri kırmızıyla boyanmış yatan insanlar vardı.

Bir akşam mutlaka Flamenco gösterisine gitmelisiniz. İspanya'nın her bölgesinde bu şov farklı oluyormuş; bazı yerlerde dans daha duygusal ve acıklı bir hikaye anlatılırken, bazı yerlerde ise daha neşeli oluyormuş. Malaga'da izlediğim şovda, dans eden kadının yüzünde bir acı ifadesi vardı. Sanırım hüzünlü bir olayı anlatıyordu.

Malaga'ya yazın gidiyorsanız mutlaka denize girmelisiniz, Malaga güzel plajlara sahip bir şehir. Ancak Malaga'dan ziyade Malaga'ya 1,5 saat uzaklıktaki Marbella'yı şiddetle tavsiye ederim. Bence Marbella deniz tatili için daha uygun bir yer, uzun bir sahil şeridine sahip. Güzel beach & restaurantlarına sahip olan Marbella, turistlerin uğrak yeridir. Her yerde palmiye ağaçları olan bu şehirde ilk dikkat çeken şeylerin başında lüks yaşam geliyor. Burada ünlülerin yazlık evlerinin olduğu da söyleniyor.

Bunlara ek olarak, gezebileceğiniz Old City bölgesi de var. Çok şirin bir yer olan Old City'de sabah güzel bir kahvaltı edebilir ya da akşam enfes tapaslardan yiyebilirsiniz. Şehir birçok önemli arkeolojik mirasa sahiptir, çok sayıda müze yer almaktadır


DİĞER GÜNEY İSPANYA ŞEHİRLERİ